Wyzwolenie

Nadchodzi chwila wyzwolenia 2 luty 1945 rok. Oddziały Armii Czerwonej od strony Lasu i Koconia dochodzą do Ślemienia. Połowa wsi zostaje wolna, na przysiółku Jasna Górka utrzymują pozycje hitlerowcy aż do kwietnia 1945 roku.

Po wyzwoleniu wsi ludzie wysiedleni w czasie okupacji wracają z różnych stron do swoich domów i w ciężkich warunkach rozpoczynają remont budynków i uprawę pola. Brak siły roboczej konnej, brak inwentarza żywego, ziarna i sadzeniaków. Ludność odejmuje od ust, a wkłada w rolę – cieszy wszystkich odzyskanie wolności. W szkołach podstawowych rozpoczyna się nauka. Powracają nauczyciele, kierownik szkoły Jan K##### i Stanisław K#####. Brak sprzętu szkolnego, pomocy naukowych i pomieszczenia. Do szkoły zapisują się liczne roczniki, które nie miały możliwości nauki w czasie okupacji. Nauka odbywa się w dwóch budynkach i 5 salach lekcyjnych. Reaktywuje się działalność Ochotniczej Straży Pożarnej – sprzęt zbiera się po domach, przechowany sztandar OSP znów może być pokazany ludności wsi. Rozpoczyna się praca Ośrodka Zdrowia – większą część pracy prowadzi pielęgniarka Maria L#####. Lekarze dojeżdżają z Żywca.

Urząd Pocztowy rozpoczyna normalną pracę – pocztę dowożą z Żywca furmanką, urzędnikiem pocztowym jest Michał T#####.

Bezpośrednio po wyzwoleniu powstaje Milicja Obywatelska – posterunek MO znajduje się w budynku Jana P#######. Komendantem jest Franciszek P######. Również w tym czasie pracują na posterunku Jan B#####, Jan Ł##### i Józef S#####. Siedziba posterunku MO jest w pewnych chwilach KPMO na teren wyzwolonej ziemi żywieckiej.

1 VII 1945 utworzony zostaje Urząd Gminy – wójtem zostaje Marian K#####. Tworzy się Gminną Radę Narodową – pierwszym jej przewodniczącym jest zostaje Stanisław K#####. Rozpoczyna się praca administracyjno – gospodarcza celem podźwignięcia środowiska.

Do gminy Rady Narodowej należą wsie: Ślemień, Kocoń, Las, Hucisko, Kurów, Pewelka, Pewel Ślemieńska i Kocierz Rychwałdzki. Rada Gminna składa się z przedstawicieli poszczególnych wsi.


Zostaw odpowiedź